اخبار مرتبط

  توسط سازمان بازرسی آذربایجان شرقی؛ ایجاد کمیته ویژه رسیدگی به مشکلات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان
  تاریخ ایجاد خبر : 1401/5/15
  ساعت ایجاد خبر : 8:52
  شماره خبر : 3180
  رییس منطقه 5 بازرسی کشور و بازرس کل آذربایجان شرقی از ایجاد کمیته ویژه رسیدگی به مشکلات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان خبر داد.

  سعید قاسمی وند در بازدید از برخی از واحدهای دانش‌بنیان استان افزود: در این کمیته مشکلات و چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور به‌صورت ویژه در کمترین زمان رسیدگی می‌شود.
  به گفته وی مسئولان بازرسی منطقه 5 کشور و بازرسی کل استان ضمن دریافت مسائل و مشکلات به‌صورت حضوری به‌صورت متناوب به‌صورت حضوری چالش‌ها و نیازهای این واحدها را احصا می‌کنند و پیگیری‌های لازم را برای مرتفع ساختن این مشکلات انجام می‌دهند.
   رییس منطقه 5 بازرسی کشور و بازرس کل آذربایجان شرقی بابیان اهمیت توجه به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان به‌منظور تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و اشتغال آفرین اظهار کرد: تمامی ادارات و ارگان‌ها ملزم به اجرای کامل قوانین و مقررات مربوط به حمایت از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان هستند و سازمان بازرسی به‌عنوان متولی نظارت بر حسن اجرای قوانین با سازمان‌ها و نهادهایی که این قوانین را رعایت نکنند و ترک فعل داشته باشند به‌شدت مقابله خواهد کرد.
  سعید قاسمی وند با اشاره به واردات کالاهای دارای تولید مشابه دانش‌بنیان در کشور تأکید کرد: به‌صورت قاطع جلوی ورود کالاهای خارجی که نمونه مشابه آن توسط شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان تولید می‌شود از مبادی رسمی گرفته خواهد شد.
  رییس منطقه 5 بازرسی کشور و بازرس کل آذربایجان شرقی در این بازدید با ابراز خرسندی از تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان و فناورانه با تکنولوژی پیچیده و نو گفت: محصولات و خدمات توسط این شرکت‌ها می‌توانند بسیاری از نیازهای را مرتفع کنند و به اقتصاد کشور کمک شایانی بکنند.
  رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز بابیان اینکه نبود اراضی برای واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای تولید صنعتی و نیمه‌صنعتی در سالیان گذشته موجب پراکندگی حضور این شرکت‌ها شده است گفت: این پراکندگی حضور در نقاط مختلف موجب بروز مشکلات متعدد و بهره‌مند نبودن از زیرساخت‌های لازم برای این شرکت‌ها شده است.
  دکتر عبدالرضا واعظی افزود: با اقدامات متعددی که پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی انجام داده است به‌زودی اراضی جدیدی به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مستقر در این پارک واگذار خواهد شد تا محصولات دانش‌بنیان و فناورانه هایتک در این واحدها تولید بشود.
  وی با اشاره به پتانسیل و توانمندی‌های عظیم شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری بیان کرد: بسیاری از این شرکت‌ها محصولات منحصربه‌فردی را تولید می‌کنند که کالاهای استراتژیک و حیاتی محسوب می‌شود و این شرکت‌ها برای توسعه فعالیت‌های خود نیاز به حمایت‌های بیش‌ازپیش دارند.
  رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با تشکر از رویکرد مثبت سازمان بازرسی برای حمایت از واحدهای فناور و دانش‌بنیان گفت: شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان به علت دارا بودن واحدهای تحقیق و توسعه در صورت حمایت می‌توانند بسیاری از مشکلات صنایع و ارگان‌ها را مرتفع ساخته و نقش ارزنده‌ای در توسعه و پیشرفت کشور داشته باشند.
  در این بازدید بازرس کل آذربایجان شرقی به همراه معاونان و مدیران ارشد منطقه 5 بازرسی کشور از شرکت‌های دانش صنایع نوین اندیش سهند آرام تولیدکننده تیوب‌های  لیزر سیلد گازکربنیک و شیمی پژوهش تولیدکننده ماشین‌آلات صنایع سلولزی، معدنی، نفت و گاز بازدید کردند و از نزدیک از توانمندی‌ها و مشکلات این واحدها مطلع شدند.
  مدیران این شرکت‌ها تأمین سرمایه در گردش و سرمایه لازم برای توسعه واحدها، تأمین مواد اولیه، عدم همکاری مکفی مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها، نبود اراضی مناسب برای ایجاد واحدهای تولیدی فناورانه، خرید محصولات خارجی بجای محصولات دانش‌بنیان داخلی توسط سازمان و اداره های استان، عدم مشارکت در ریسک تحقیق، توسعه و تولید محصولات فناورانه، مشکل راه دسترسی و نبود زیر ساخت های لازم مانند آب و آنتن دهی مناسب در شهرک صنعتی شهید سلیمانی و واردات محصولات خارجی که آن مشابه آن محصولات در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تولید می‌شود را اصلی ترین مشکلات خود بیان کردند.